Jak na výběr vhodné dispozice bytu?

01.02.2023

Kvalita bydlení velkou měrou ovlivňuje životní pohodu a spokojenost lidí. Vhodný výběr dispozice bytu je proto velmi důležitý. Celosvětovým trendem je aktuálně zmenšování bytů a Česká republika není výjimkou. Podle statistik roste dlouhodobě zájem o menší jednotky o dispozici 1+kk a 2+kk. Jak vybrat vhodný byt?
Jídelní stůl v kuchyni

Co zohlednit při výběru bytu?

U nového bydlení byste měli sledovat hned několik kritérií. K těm nejdůležitějším patří: 

  • lokalita,
  • cena,
  • velikost,
  • občanská vybavenost,
  • dopravní dostupnost,
  • světová orientace a
  • dispozice bytu.

A právě rozmístění, velikost a rozdělení pokojů ovlivňují to, jak dobře se vám v bytě bude žít.
 

Dispozice pro jednotlivce, rodinu či pár

Každý z nás se nachází v jiné životní fázi a má jiné potřeby. Jednotlivci bude pravděpodobně vyhovovat mnohem menší dispozice bytu 1+kk nebo 1+1, kde najde dostatek prostoru na běžné činnosti, odpočinek i práci. U těchto menších bytů je třeba myslet i na to, že je většinou obývák s ložnicí v jednom.

Mladý bezdětný pár, případně starší pár s odrostlými dětmi, si vystačí s bytem o dispozici 2+kk nebo 2+1. V tomto případě už je ložnice oddělená od kuchyně. Není tedy nutné každý den odestlat postel a zároveň tento prostor poskytne oběma dostatečné soukromí. Pro páry, které v budoucnu plánují rozšířit počet členů své rodiny, nemusí být dvoupokojový byt dostatečný.

Proto budoucí rodiče a rodiny s dětmi uvítají mnohem větší byty o dispozici 3+kk, 3+1, 4+kk nebo i víc. V takovém prostoru mají všichni členové rodiny své soukromí a prostor na spánek i běžné činnosti.
Sedačka a křeslo v obývacím pokoji

Dejte na svůj pocit

Při výběru bytu si vždy představte, jak by v něm vypadal běžný život. Některé byty mohou působit na první pohled stísněným dojmem, jiné zase nabízejí dostatek přirozeného světla a opticky zvětšují obývaný prostor. Na prohlídku bytu proto běžte přes den i po západu slunce. 
 
Velkou roli hraje dispozice bytu a velikost jednotlivých pokojů. V malé ložnici, kam se sotva vleze postel, se asi nikomu nebude spát příjemně. 

Moderní propojení kuchyně a obývacího pokoje také nemusí vyhovovat každému. Výhodou tohoto řešení je větší prostor, který ocení především rodina s dětmi. Ale pokud vám například přijde návštěva, těžko před ní utajíte neumyté nádobí. Myslete proto i na běžné situace, které zažíváte.

Okolí bytu vybírejte pečlivě

Při výběru lokality se zamyslete nad tím, co chcete mít blízko? Park, školku nebo sportoviště? Zohledněte také cestování do vašeho zaměstnání či na nákupy potravin. Všechny tyto aspekty pak mohou rozhodovat o tom, jaký byt si nakonec vyberete.