Jak postupovat při koupi bytu?

20.06.2023

Koupě vlastního bytu je důležitý mezník v životě každého člověka. Někdo si tím splní sen o novém domově, jiný v tom vidí příležitost k investici. Ale všichni si musejí projít poměrně náročnými procesy a papírováním. Zkusíme vám proto co nejjednodušeji poradit, jak postupovat při koupi bytu.

Než začnete chodit na prohlídky

Nejprve si v klidu sedněte a zamyslete se nad tím, jak budete nemovitost využívat a jaké parametry by měla mít. Pro začátek si zkuste odpovědět alespoň na některé z těchto otázek, které vám pomohou výběr bytu alespoň trochu zúžit:

  • Budete v bytě bydlet sami, nebo s rodinou?
  • Jaké jsou vaše plány do budoucna? Kde se vidíte za 10 let?
  • Chcete bydlet v centru, nebo raději blízko přírodě?
  • Jak budete dojíždět do práce? Jak se dostanou vaše děti do školy a na kroužky?
  • Jak by měl být váš byt velký? Chcete mít terasu? Potřebujete výtah? Garáž?
  • Jaký je váš rozpočet?
 

Prohídka bytu

Až vám nějaká nemovitost padne do oka, domluvte si prohlídku bytu. Setkáte se na ní s prodejcem projektu Využijte jejich přítomnosti a ptejte se na vše, co vás zajímá. Vůbec se neostýchejte.
 

Jak koupit nemovitost?

Při koupi bytu se setkáte s mnoha právními dokumenty a úkony. Pojďme si projít ty nejzásadnější.

Rezervační smlouva

Pokud máte vážný zájem o nemovitost, podepíšete rezervační smlouvu. Zaplatíte rezervační poplatek na byt a po danou dobu nesmí být nemovitost nabízena dalším zájemcům. Ve smlouvě se zároveň zavážete, že v budoucnu uzavřete také kupní smlouvu.
 

Smluva s smlouvě budoucí

Pokud z nějakého důvodu nemůžete hned uzavřít kupní smlouvu, třeba protože ještě potřebujete získat potřebné finance, můžete uzavřít smlouvu o smlouvě budoucí. V té stvrdíte, že do určitého data (např. do kolaudace) uzavřete kupní smlouvu.
 

Kupní smlouva

Nejzásadnější dokument, který stanovuje podmínky prodeje nemovitosti.
 

Návrh na vklad do katastru

Je součástí každé kupní smlouvy. Protože reálným vlastníkem nemovitosti se stanete až v momentě, kdy tak budete zapsaní v katastru.

 

Smlouva o úschově finančních prostředků

Funguje jako pojistka pro vás i prodávajícího. Peníze za nemovitost uhradíte na předem smluvený účet třetí strany (právní kancelář nebo účet developera). A jakmile dojde k přepsání majitele v katastru, třetí strana převedeme peníze na účet prodávajícího.

Jak financovat koupi bytu

Existuje hned několik způsobů, jak financovat koupi bytu. Každý z nich má své pro i proti, proto je důležité projít si všechny podmínky, konkrétní nabídky a vše pečlivě zvážit. Jedině tak zvolíte to nejvhodnější řešení.

 

Jaké jsou možnosti financování?

  • Hypotéka
  • Americká hypotéka
  • Státní hypotéka
  • Stavební spoření nebo úvěr ze stavebního spoření
  • Neúčelový úvěr (hodí se spíše na rekonstrukci)
  • Vlastní ivestice
Nezapomeňte se zeptat na možnosti financování u developera. V případě novostavby, jsou pro klienty už předpřipravené nabídky výhodného financování.

 

Kde koupit byt k investici

Pokud hledáte byt jako investici, vybírejte hlavně podle atraktivnosti lokality a velikosti bytů. Nejpopulárnější jsou menší bytové jednotky (např. 1+kk nebo 2+kk). A jak poznáte dobrou adresu? Takový byt je dostupný MHD, má dobrou občanskou vybavenost, skvělé sousedství a blízko do přírody. Třeba jako Zahálka na Praze 4 v sousedství Hodkoviček a starých Modřan. Najdete zde nadčasové, neokázale luxusní bydlení s výhledem na Vltavu, které si zamilují všichni, kteří milují ruch města, ale i šum stromů, rádi sportují a vedou aktivní život.